i150_ArticleImage_10849314 жовтня 2014 року на вимогу ЄС Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів». Закон набув чинності 25 жовтня.    Він передбачає внесення відомостей щодо кінцевих бенефіціарів (вигодонабувачів) підприємств до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Засновники/підписанти мали до 25 травня подати державному реєстратору спеціальну реєстраційну картку – Форму 4.

12 травня 2015 року внесено зміни до деяких законодавчих актів, серед яких замінено термін «кінцевий вигодоодержувач» на термін «кінцевий бенефіціарний власник (контролер)». У відповідності до цього закону було змінено редакцію Форми 4.

У період від жовтня до кінця квітня, коли з’явилась нова редакція, у підприємців була можливість подавати стару редакцію Форми 4. Тим, хто зробив це, здавати форму повторно не потрібно.

Небажання підприємців завчасно заповнити та здати Форму 4, а також вищезгадані недоліки, на початку травня призвели до формування черг у відділах реєстрації.

Задля ліквідації черг Мін’юст розробив проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи», який був прийнятий Парламентом.

Законопроект передбачає:

  • продовження на чотири місяці строків подання відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичними особами, які були зареєстровані до 25 листопада 2014 року.
  • звільнення від обов’язку подання відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) релігійних організацій, державних та комунальних підприємств, юридичних осіб, учасниками яких є виключно фізичні особи, якщо кінцеві бенефіціарні власники (контролери) таких юридичних осіб збігаються з їх учасниками (членами).

Паралельно з цим, задля покращення бізнес-клімату в Україні Міністерство юстиції розпочало процес спрощення форм, які подаються бізнесом та громадянами до реєстраційних служб.

Першою така ініціатива торкнулася Реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб–підприємців – Форма 4.

Щоразу при необхідності внести хоча б одну зміну до даних про компанію треба було подавати заново всю форму розміром в 10 аркушів.

Віднині, якщо змінився один пункт – треба внести бенефіціарів, змінити адресу перебування – треба заповнити лише 1 сторінку з указанням предмету зміни. Вся інша інформація вже є в реєстрі, тож її не потрібно по кілька разів оновлювати й заповнювати.

прощення  Форми 4 – це лише перший крок. У подальшому процес зачепить й інші документи.

Нововведення дає можливість зекономити на надсиланні документів до реєстраційних служб поштою.  Раніше ця послуга не була популярна через те, що кожна сторінка такої форми мала бути завірена у нотаріуса. А це чималі кошти.    Нині, коли для змін треба надіслати лише одну сторінку, ця сума буде значно меншою.

Тож управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області закликає бізнесменів скористатися всіма цими новаціями.

“Завдяки їм, ви вже зараз можете з комфортом внести необхідні зміни за Формою 4 і подати до реєстру дані про кінцевого бенефіціарного власника. Закликаємо не відкладати з подачею відповідної інформації до останнього моменту, адже це знову може призвести до черг та незручностей”, – йдеться у повідомленні.