Збереження грунтів Мельничук 2'13 (ОП) Frame - 457Земля — основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави, − про це йдеться у Конституції. Щонайменше, сім законів України регламентують земельні відносини. Однак, фахівці б’ють на сполох: дві третини українських ґрунтів мають сильну та дуже сильну степені деградації. Про збереження ґрунтів, як основи продовольчої безпеки Волині, йшлося під час засідання громадської ради при облдержадміністрації.

Фізична деградація і виснаження ґрунтової родючості — це основні чинники, що знищують волинські землі. Проект закону «Про ґрунти та їх родючість» зареєстрований у Верховній Раді ще 2012 року. За словами Директора Волинської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» Миколи Зінчука, документ передбачає відповідальність за порушення нормативів експлуатації землі,  але він так і не був ухвалений.

«Цей закон необхідно прийняти. Адже те, що ми сьогодні тягнемо з ґрунту — це ми працюємо на тих запасах, які були створені в радянський період, але при збереженні цієї ситуації, через 15-20 років вони закінчаться», − наголосив він.

Стан українських ґрунтів більш ніж поганий, констатують фахівці. Хоча, на загальноукраїнському рівні волинські землі мають помірну деградацію, ситуація в інших регіонах стає загрозливою.

«Збулися слова класиків політекономії, які сказали, що в капіталістичному суспільстві будь-який технічний прогрес у сільського господарства є прогресом грабувати ґрунт — так воно і вийшло, великий бізнес зацікавлений тільки у прибутку», − впевнена Заслужений економіст України, агроексперт Любов Молдаван.

«В нашій області є такі негативні прояви — це дефляція, вітрова ерозія. З 1990  року ніяких досліджень щодо деградації земель згідно водної та вітрової ерозії не проводилося. На сьогодні в нас знаходиться 104 тисячі еродованих земель, які піддаються водній ерозії. З них 88 тисяч гектарів ріллі», − зауважив директор «Інституту земельних відносин та охорони навколишнього середовища» Анатолій Шворак.

Під час громадської ради при облдержадміністрації йшлося про необхідність розробки державних і місцевих програм, спрямованих на раціональне використання та охорону ґрунтів. Зокрема, на цьому наголосила Заступник директора департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Людмила Петриканин.

Після дебатів члени громадської ради ухвалили резолюцію щодо збереження волинських ґрунтів.