В рамках Х Міжнародного фестивалю документальних фільмів Docudays.ua лучанам представили документальний фільм «Ромська мрія». Кінострічка це результат експедиції українського режисера Романа Бондарчука таборами Закарпаття. Мета – знайти та показати всьому світові, що є роми, які прагнуть інтегрувати в світ.
Вони завжди жили за великою стіною, відгородившись від українців, за своїм законам, не намагаючись щось змінити. Неосвіченість, раннє заміжжя, існування на межі бідності – такі реалії більшості ромів в Україні. Одні стверджують, що народ поступово вимирає, інші ж, а таких одиниці, намагаються з усіх сил позбутися цього. Серед тих, кому вдалося знайти себе в світі, Рената Балук , яка приїхала на показ фільму із Закарпаття. Рената – головна героїня фільму про успішних ромів. Вона знає три мови, постійно займається самоосвітою, є взірцем у таборі та не поспішає виходити заміж. Вона спонукає близьких отримати документи, вмовляє віддавати дітей на навчання, шукати легальну роботу.
Між упередженістю, стереотипами, дискримінацією та порушенням прав людини існує закономірність, якої, на думку організаторів кінофестивалю бути не може. На прикладі героїв фільму очевидно, що потрібне бажання щось змінити.
Після показу фільму «Ромська мрія» присутніх запросили до дискусії. Щире спілкування стало свідченням того, що стереотипи можливо подолати.