Бурштин_Павлова_2'41'' Кадр - 308У Маневицькому районі зареєстровано перше товариство з обмеженою відповідальністю, що законно видобуватиме бурштин. Новостворена структура має назву “Перша громада села Галузія”, нині триває погодження її діяльності в обласній раді. Подібні товариства планують створювати на територіях, де є поклади бурштину. Влада декларує підтримку ініціатив громад, які намагаються у законний спосіб вирішити проблему, що загострилася останнім часом.

Ініціативу створити товариство з обмеженою відповідальністю, аби у законний спосіб добувати бурштин, виявила громада села Галузія Маневицького району. Керівник новоствореної структури Юрій Гузар розповідає: все почалося зі зборів селян. Долучитися до справи зголосилися 35 чоловіків. Вони підготували документи, зареєстрували їх у Маневицькій районній раді, нині — чекають погодження в обласній.

Ми визначили межі, де, як ми думаємо, є бурштин. Точно ніхто не знає, де є поклади бурштину, бо як такого видобутку ще не було. Ми приблизно визначили де можна розробляти родовища, але для цього треба погодження з екології, лісовим господарством і погодження обласної ради. Документи ми подали ще 3 місяці назад”, – розповів він.

Аби розпочати видобуток цінного мінералу, потрібно вкласти значні кошти. За словами Юрія Гузара, знайти капітал на геологорозвідку для селян — не проблема.

Реально, щоб розпочати роботи треба 500 тисяч гривень, громада може потягти, наприклад, якщо по 10 тисяч скластися, то можна розпочинати цю справу”, – наголосив він.

Перспективу створення подібних товариств у сільських радах Маневицького району, де, за попередніми даними, є поклади бурштину, представники громад обговорили з головою облдержадміністрації Володимиром Гунчиком.

Все, що потрібно вирішити для кожної громади на рівні Міністерства — це будуть мої клопоти, я готовий взяти представника громади або товариства, яке буде створене — і разом з ним їхати вирішувати питання по дозволах, узаконенню ситуації”, – запевнив він.

На Волині ситуація з незаконним видобутком бурштину стає все більш загрозливою. Копачі з інших регіонів не лише заробляють на волинських надрах, а й руйнують природу. Збитки за знищені ліс і ґрунт сягають мільйонів гривень. Тож, влада декларує підтримку громадам Маневицького району, які намагаються врегулювати ситуацію. Однак, коли розпочнеться законний видобуток скам’янілої смоли дерев — наразі не може сказати ніхто.