Фотографії і документи, здебільшого, про маловідомих вояків УПА і членів ОУН, особові речі, автентичні листівки і документи українського підпілля — все це експонати виставки “Волиняни у боротьбі за незалежність України”. Експозиція розповідає про національно-визвольний руху на Волині, а всі матеріали зібрали і дослідили співробітники обласного краєзнавчого музею.  

Перед відкриттям виставки відбулась зустріч молоді з ветеранами братства вояків ОУН-УПА Волинського краю імені Клима Савура. Вони розповіли, як боролись за Україну з фашистськими та радянськими військами.

Почесний голова Братства Василь Кушнір нагадав, що офіційною датою створення Української Повстанської Армії прийнято вважати 14 жовтня 1942 року. У цей день християни східного обряду відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці, яке особливо шанували ще запорозькі козаки.

Назва УПА також має свою історію. У 1921 році Повстанською армією були названі військові частини армії Української Народної Республіки, які брали участь у Другому Зимовому поході. Натомість перші українські військові формування почали з’являтися вже на початку Другої світової війни 1939 року.

Анастасія Грабовська не один рік провела у Сибіру, куди відправили її чоловіка, члена Української Повстанської Армії. Нині вона мешкає у Луцьку. Жінка не раз зверталася до місцевої влади, щоб доглянути за могилами двох бійців УПА, бо самій уже не сила. Їй 91-рік.

– У селі Полонка зберігаються ще дві могили поляглих бійців, один із них – станичний, – каже Анастасія Грабовська. – Все це я можу по переказу розказати, бо вже тільки одна жіночка жива, яка була зв’язковою, – сестра мого чоловіка.

Із досі маловідомими постатями визвольного руху, у якому брали участь цілі сім’ї та родини, знайомить виставка “Волиняни у боротьбі за незалежність України”. Її науковці обласного краєзнавчого музею створили з приватних колекцій вояків Братства ОУН УПА Волинського краю імені Клима Савура. Керівником групи був кандидат історичних наук Богдан Зек.

 Із матеріалами виставки можна ознайомитися протягом місяця.