32r5Укрупнення громад або адміністративно-територіальна реформа — ця тема нині на вустах у багатьох. На Волині на базі 412 місцевих рад планують створити 74 територіальні громади. 25 червня на позачерговій сесії обласної ради депутати затвердили перспективний план формування територій громад. Згідно з документом, на Волині діятимуть саме 74 спроможні громади. Цифра не остаточна, адже консультації щодо укрупнення сільських і міських рад тривають, не всі сільські та селищні ради погоджуються із таким перспективним планом.

Відповідно до затвердженого на сесії Волиньради перспективного плану формування територій громад, у Камінь-Каширському районі одна з таких громад має утворитися на базі 7 сільських рад із центром у Полицях. Однак, із такою перспективою погоджуються не всі. Найбільше протиріч виникає з приводу того — де буде центр громади. Приміром, Піщанський сільський голова Ростислав Смаль вважає, що центр має бути саме в цьому селі.

Населення в Піщаному — 1350 людей, а в Полицях — 650. В нас в школі навчається до 230 діток і народжується до 30 діток щороку. То я вважаю, тут богом дано бути центру” – зазначив він.

Також сільський голова розповів, що про критерії відбору центрів територіальних громад не чув, попередніх обговорень – хто і з ким має об’єднатися – не було. Ростислав Смаль не проти об’єднання, проте, на його думку, процес має бути прозорий, добровільний і зрозумілий усім.

Що зробили неправильно? Дуже пізно почали обговорювати і питати думки і ставлення до цього людей, яких це стосується. Я за об’єднання і чим швидше тим краще. Але нам потрібно, щоб хтось це доносив людям. Щоб не тільки сільський голова розказував людям, але щоб це було і в районі, і в області, і в Києві. Щоб усю інформацію, про усі зміни доносили до людей”, — наголосив він.

Адміністративно-територіальна реформа – процес непростий – переконаний
голова Камінь-Каширської районної ради Віктор Сус.

В нас так менталітет склався, що “хай буде тільки в нашому селі”. Це можна зрозуміти, але це ж будуть економічні обгрунтування, обрахунки. Тому, що це робиться для того, щоб створити самодостатні громади, які могли б себе забезпечити в фінансовому плані”, — зауважив він.

Здійснювати реформу можна в різний спосіб. Скажімо, поставити людей перед фактом — із ким вони мають об’єднатися. Інший шлях, а саме його обрала Україна, – дати громадам вибір, аби вони обрали оптимальний варіант. Для цього іноді потрібно пояснювати, а часом і переконувати — чому і з ким варто об’єднатися.