У волинських лісах висадили 20 гектарів грецького горіха. Не завдаючи шкоди природі, з такого промислу можна отримати хороші прибутки, кажуть лісівники. Адже кілограм ядер горіха на ринку коштує до 200 гривень. Прибутки чекають через 10 років, поки ж лісівники доглядають за теплолюбивими рослинами, як за рідними дітьми.

Сіє в рядок та загортає сапкою. Наче картоплю, Тетяна Марчук прикопує в землю ядра волоських горіхів. Так у розсаднику Павлівського лісництва отримують саджанці для майбутніх плантацій.

А в Горохівському районі цього року лісівники висадили перше горіхове поле. З усіх боків територія оточена лісом. Він захистить плантацію від вітрів і морозів. Із самого ранку тракторист Олександр Чміль порається біля дерев, які поки ледь помітні із землі.

– Я кожен місяць виїжджаю на ділянку сюди, щоб прополоти горіха. Щоб поле не заростало травою, – розповідає тракторист.

На 20-ти гектарах лісівники висадили понад 2 тисячі дерев. Наче діти, радіють першим брунькам на тендітних стовбурах. Бо волоський горіх, кажуть, – культура південна і дуже вибаглива. Могла й не прийнятись.

Розповідає лісничий ДП «Горохівське ЛГ» Петро Завадський:

– Ми бачимо, що верхівкова брунька і бокові бруньки вже набухли і появляються перші листочки. Це ознака того, що це деревце вже прийнялося. При викопці ямки ми поміщали туди мінеральні добрива. Потім закидали грунтом. Після цього давали 5-6 кілограмів перегною, а тоді вже садили саджанець з великим об’ємом поливу.

Із деревини горіха роблять високоякісні меблі й навіть приклади для зброї. Плоди, крім того, що смачні й поживні, ще мають лікувальні властивості. Зважаючи на це, у Володимир-Волинському лісгоспі розробили бізнес-план. Розповідає лісничий ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» Микола Конон:

 Горіх починає плодоносити у 7-8 років. В такому віці з одного горіха вже можна зібрати до 20 кілограмів плодів. На горіх попит є постійно, він використовується в харчовій промисловості, має лікувальні властивості й сама шкірка, і ця серединка, перетинки – все буде йти.

Дерева, що родом із Греції, вже кілька років годують родину Ігоря Яйчука. Всього чотири насадження торік дали сім’ї дохід – більш як 20 тисяч гривень.

– Збираємо, потім усією сім’єю лущимо. Збут в мене на ринку поки що. В майбутньому плани великі. Справа вигідна. Цього року я здав горіхи по ціні 130-150 гривень за кілограм, – розповів Ігор Яйчук.

Волинські ж лісівники на досягнутому зупинятися не збираються. Плантації розширюватимуть. Кажуть, їхню працю гідно зможуть оцінити лише наступні покоління. Бо рясно плодоносити ці дерева почнуть аж через 40-50 років. Тоді з одного горіха можна буде зібрати до 150 кілограмів цінних плодів.