Сьогодні — Міжнародний день ромів. Саме цього дня у Трансільванії місцеві цигани виводили коней на поля після зимівлі. Супроводжувалося це піснями, запальними танцями. Свято у XX столітті набуло нового значення для багатьох ромів в усьому світі, які відзначають дату першого світового конгресу ромів, що відбувся 1971 року. 
Цього дня вшановують пам’ять жертв самударіпена (ромською мовою це слово означає “вбивство всіх” і пов’язане з геноцидом ромів у період Другої світової війни). Щоб ця жахлива трагедія ніколи не повторилась в історії, ромський народ вважає, що важливо всім разом йти спільним шляхом та досягати взаємопорозуміння. Вперше цей заклик прозвучав на першому світовому конгресі ромів. До речі, на ньому один із делегатів, серб Ярко Йованович запропонував затвердити гімном народну ромську пісню “Джелем, джелем”, яка зараз поширена у всьому світі. Зміст цієї пісні такий: “Я пройшов увесь світ у пошуках щасливих циган”. Як розповіла голова благодійного фонду “Терне” обласної організації “Терне рома” Тетяна Логвинюк “джелем” у перекладі означає “живемо”. Вона констатує, що в Україні мало хто з її одноплемінників вважає день 8 квітня особливим і сподівається, що згодом ця тенденція зміниться, а рома-активісти громадського руху у цьому активно сприятимуть.
Щоб дізнатися більше про ромську культуру, обласна організація “Терне рома” запрошує усіх охочих на свято “Свенкоса, ромале”, яке відбудеться 9 квітня у Луцьку в центральному парку імені Лесі Українки.