Унікальний човен-довбиця, який нещодавно знайшли в річці Стир, чекає детального вивчення. Його показали журналістам і місцевим жителям, а з корпусу зняли частинки, які передадуть у Київ для радіовуглецевого аналізу. Це дасть змогу більш точно визначити вік знахідки.
Суцільний стовбур, видовбаний вручну. Тому човен ще називають однодеревка. Такими плавали наші предки ще до нової ери. Корпус сконструювали так, аби в середину не потрапляла вода. Припускають, що човен був придатний для ведення оборони.
Наприкінці серпня його знайшли рибалки. Коли річка обміліла, край човна показався ще більше. А над іншою частиною лежало три метри мулу. Риболови спробували дістати знахідку самотужки. Та зрозуміли, що не подужають, і попросили допомоги в сільського голови і в місцевого краєзнавця. А ті пригнали техніку. Піднімали в екстремальних умовах. Човен виявився неабияким. Його довжина – 11,8 метра. Відповідно, використаний дуб міг мати більше тисячі років.
Таких човнів в Україні немає ніде. Досі найбільшим вважали човен на острові Хортиця. Його довжина – 8 метрів.
Висота човна – 95 сантиметрів, а ширина – 75. Тобто він, очевидно, мав досить добре триматися на плаву. Тим більше, що маса його за попередніми визначеннями – 4, 5 тонни.
На дні знайшли два металеві артефакти. На іншому предметі – знаки, можливо, князів Острозьких.
Усі тепер – частина експозиції місцевого краєзнавчого музею. Ними ще мають зайнятися історики.
Для човна обіцяють облаштувати музей одного експоната, Маневичі стануть привабливим туристичним селищем.
Та спочатку – досить вартісна консервація. Музейники шукають благодійників, які могли б допомогти грішми.
Після оглядин знахідку заховали під воду, аби позбавити будь-яких зовнішніх впливів.