Питання адміністративно-територіальної реформи та децентралізації влади обговорили у Ковелі учасники «круглого столу», організованого обласним відділенням Комітету виборців України. У Ковельському районі на сьогодні утворились дві об’єднані територіальні громади з центрами в Голобах та Велицьку. Про свої наміри долучитися до процесу вже заявили і в селищі Люблинець.
Повноваження, фінансові ресурси і контроль. Три складові ефективної моделі місцевого самоврядування. Чи дасть започаткована в Україні децентралізація саме таку якість місцевої влади — покаже час. Однак, без впровадження повноцінного місцевого самоврядування європейського зразка успішної держави не побудувати, − переконані організатори «круглого столу».
«На Волині є уже 5 територіальних громад, які вирішили відповідно до чинного на сьогодні законодавства укрупнити і оптимізувати свою управлінську структуру. Ще 2 територіальних громади вже подали документи на об’єднання і це вже питання часу, коли це станеться. Волиняни повинні знати і розуміти, що таке децентралізація. Зрештою, саме цьому і був присвячений наш сьогоднішній «круглий стіл», наше обговорення. Ми намагалися почути різні думки. Але, на жаль, не так активними були депутати районної ради, які очевидно вбачають у цьому дальню перспективу. Насправді, ця перспектива — на часі. Є ближня перспектива і у нас на Волині. Сподіваємось, це процес незворотній. А з іншого боку — це дозволить говорити про поступальність і ефективність влади, чого останнім часом нам і не вистачає в Україні», − розповів експерт Волинського відділення КВУ Юрій Кресак.
У Ковельському районі на сьогодні утворились дві об’єднані територіальні громади з центрами в Голобах та Велицьку. Про свої наміри долучитися до процесу заявили і в приміському селищі Люблинець.
«При нинішніх умовах розвиток місцевої громади неможливий, якщо сільська рада лишиться такою, як вона є. Тільки тоді, коли територіальні громади об’єднаються, 60% податку на доходи фізичних осіб залишається в територіальній громаді. 5% − акцизного податку. 100% − земельних платежів. Є, звісно, ще питання, які на сьогоднішній день не вирішені. Наприклад, чи є місцеве самоврядування в формі об’єднаних територіальних громад повсюдним? Оскільки землями за межами населеного пункту до цього часу ще розпоряджається Держземагентство. Це неправильно: якщо ми все передали громадам, то і це право треба віддати людям також», − зазначив Голова Ковельської районної ради Андрій Броїло.
«Та система, яка була донині,вона існувати вже не має права. Не в образу тим сільським радам, які розміщені десь у глибинці, зважаючи на фінансовий стан і забезпечення цих сільських рад, практично — незалежно від того, чи там голова світило, чи навіть найрозумніша людина, нічого зробити він не може, бо фінансів бракувало постійно. Є перелік сільських рад, яким навіть на зарплату апарату сільської ради не вистачає коштів. Не кажучи, щоб зробити десь вуличне освітлення чи дорогу. На це вони не мали коштів. Тому ми наважилися на цей крок з надією , що це об’єднання дасть позитивний, потужний поштовх для наших жителів», − наголосив голова Голобської об’єднаної територіальної громади, найбільшої у районі, Сергій Гарбарук.
Окрім Ковеля, організатори «круглого столу» розраховують на активне обговорення запропонованої проблематики і в інших містах Волині.