На Волині краєзнавці й археологи своїми силами намагаються зберегти унікальну знахідку – 12-метровий човен. Нагадаємо, наприкінці літа у річці Стир на глибині 4 метри рибалки знайшли стародавню довбанку. Перший етап досліджень підтвердив – це найбільший човен в Україні, виготовлений, орієнтовно, 1350 року. Через спеку експонат знову помістили у водойму, потім дістали, аби обробити спеціальним консервантом.
Після того, як човен вийняли з водойми, меценати виготовили для його зберігання спеціальний дерев’яний короб. Науковці Національного заповідника «Хортиця» подарували 200 кілограмів речовини для консервування. Цього вистачить лише до кінця року. На сполох забив директор місцевого краєзнавчого музею Петро Хомич, адже знайти гроші на консервант не вдавалося.
«Не міг ніде знайти потрібної речовини для консервування. Все було російського виробника. Правда, потім польське знайшли. А тут несподівано дізналися, що в Івано-Франківській області її виготовляють. Маємо узгодженість – 30 тисяч гривень маємо їм перерахувати, а вони нам – 600 кілограмів речовини», − розповів він.
Гроші виділять із районного бюджету. Втратити такий археологічний та історичний експонат, як мінімум, безглуздо, кажуть місцеві науковці. Тим часом, археологи у цьому ж районі знайшли ще один човен.
«Він менших розмірів, але перспективний для досліджень. Те, що нині морозна пора, то дослідження переносимо на весну. На жаль – не можу назвати населеного пункту, адже навіть при морозі 25 чорні археологи поїдуть працювати», − зазначив археолог Олексій Златогорський.
Хоча держава поки не звертає увагу на такі знахідки, керівник місцевого краєзнавчого музею Олександр Антонець впевнений – місце для човна у невеличкому райцентрі таки знайдеться. Із допомогою столичних фахівців навіть розробили проект.
«Така практика існує у всьому світі, а цей човен дійсно, достойний цілого музею. Наша концепція склалася із трьох слів, які в собі все концентрують: «Вода. Деревина. Час», − повідомив він.
Результати досліджень віку човна ще планують перевірити у Ягелонському університеті й Санкт-Петербурзі. Нині ж ентузіасти продовжують консервувати унікальний експонат і сподіваються, що гроші на наступну порцію спеціальної суміші доведеться шукати з меншими митарствами.