«Просвіті» − матері українських громадських організацій і національно-патріотичних об’єднань — цими днями виповнилося 147 років. Це — найстарша громадська організація не лише в нашій державі, а й одне з найдавніших просвітницьких об’єднань у Європі. Волинські просвітяни з цієї нагоди відсвяткували новосілля у приміщенні Волинської православної богословської академії. Воно збіглося із відкриттям нової просвітянської світлиці. Митрополит Луцький і Волинський Михаїл здійснив чин освячення і побажав новоселам зміцнювати український дух і продовжувати справу просвітництва людей. У заході взяли також участь ректор духовної академії протоієрії Володимир Вакін, представники влади, викладачі луцьких вишів та інтелігенція.
«Я бачу дію «Просвіти» в праці на чистоту української мови, на чистоту українського слова, на пропаганду українського слова: це українська мова під час богослужінь, в школах, це підтримка молодих авторів і художників в різних напрямках», − зазначив Митрополит Луцький і Волинський Михаїл.
Діяльність «Просвіти» від часу заснування у Львові 1868 року підпорядкована високій меті: незалежність України та державність народу, об’єднаного прагненням зберегти і примножити власну духовність, шанувати рідну мову, історію, культуру, традиції.
«Основна мета, яку завжди декларували просвітяни – це українська державність, державницьке об’єднання українців, збереження ними культури, мови, традицій, а також популяризація власної історії. Сьогодні, в умовах інформаційної війни на сході України − це стає надзвичайно важливо і актуально», − наголосила голова крайової організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Людмила Стрільчук.
Рада правління Волинської крайової організації товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка запровадила звання «Почесний просвітянин», яким відзначатимуть за значний внесок у розвиток просвітянського руху. Першими цього звання були удостоєні митрополит Луцький і Волинський Михаїл, ректор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки професор Ігор Коцан, письменник і публіцист Іван Корсак.
До 147 річниці заснування «Просвіти» студенти СНУ імені Лесі Українки під керівництвом кандидата історичних наук, доцента кафедри документознавства і музейної справи Валентини Петрович підготували лекції-презентації про історію створення та діяльність просвітян на Волині. Їх відвідують не тільки члени товариства та інтелігенція, а й учнівська і студентська молодь.