325 — римський імператор Константин Великий скликав в Нікеї Вселенський собор, що засудив аріанство (течія у християнстві, яка не визнавала догмат єдиносутності Бога-отця і Бога-сина) як «безбожну єресь», сформулював і проголосив Нікейський символ віри — стислий виклад основних догматів християнства, визначив час святкування Великодня (перша неділя після першого дня повного місяця)
526 — землетрус у Сирії й Антіохії; близько 300 тис. загиблих
883 — повстанське військо китайського селянина Хуан Чао, котрий оголосив себе імператором, вибите урядовою армією з міста Чанань
1185 — на річці Каяла відбувся бій руських полків під керівництвом новгород-сіверського князя Ігоря Святославича та його брата Всеволода з військом половецького хана Кончака.
Русичі були розбиті, Ігор разом із сином Володимиром потрапив у полон.
Ця подія стала сюжетом для «Слова о полку Ігоревім»
1498 — португальський мореплавець Васко так Гама першим із європейців прибув до Індії, обійшовши Африку
1622 — у Константинополі повсталі яничари вбили турецького султана Османа II
1742 — російський штурман Семен Челюскін на собачих упряжках досяг північної краю Євразії — мису, названого невдовзі його ім'ям (мис Челюскіна)
1787 — засновано місто Катеринослав (нині Дніпропетровськ)
1802 — у Франції вийшов указ консула Наполеона Бонапарта про відновлення рабства у колоніях
1861 — столицею Конфедеративних Штатів Америки став Річмонд, адміністративний центр штату Віргінія
1862 — у США прийнято закон про гомстеди (про безплатні наділи землі на 65 га, якими наділялися всі громадяни країни)
1873 — фірма «Лівай Стросс і Ко» отримала ліцензію на одноосібне право виробництва штанів із заклепками на кишенях.
Офіційна дата народження джинсів
1875 — у Парижі 17 держав підписали Метричну конвенцію для забезпечення міжнародної єдності вимірів та вдосконалення метричної системи мір
1882 — укладання Троїстого союзу між Німеччиною, Австро-Угорщиною та Італією проти Франції й Росії
1895 — у Нью-Йорку відбувся перший комерційний перегляд фільму (глядачам показали 4-хвилинну стрічку про боксерський поєдинок)
1897 — Ленін прибув на заслання у Шушенське
1900 — відкриття II Олімпійських ігор у Парижі.
Ця погано організована Олімпіада стала лише одним із заходів Всесвітньої виставки
1902 — здобуття Кубою незалежності від Іспанії та США, офіційне проголошення її республікою.
Першим президентом країни став Томас Естрада Пальма
1908 — в Індонезії заснована перша національна організація «Буді Утомо» («Висока мета»), яка спочатку переслідувала лише культосвітні мети.
Згодом цю подію стали відзначати як День національного пробудження
1916 — жителі канадського міста Берлін (Онтаріо) у зв'язку з війною проти Німеччини ухвалили рішення про перейменування свого міста у Кітченер
1925 — захоплення влади на Кубі диктатором-антикомуністом Херардо Мачадо
1927 — Британія визнала незалежність Саудівської Аравії
1927 — перший безпосадковий трансатлантичний переліт, який здійснив американський льотчик Чарльз Ліндберг
1929 — відкриття школи морських льотчиків у Миколаєві
1932 — на зборах письменницького активу СРСР вперше вжито термін «соціалістичний реалізм»
1952 — у США створено Агентство національної безпеки
1954 — Білл Хейлі випустив свій знаменитий сингл «Rock Around the Clock».
Ця пісня була написана ще 1952 р. Джиммі Де Найтом і Дейвом Майєрсом та записана у виконанні Санні Дея. Але ні тоді, ні в 1954-му композиція популярною не стала. Тільки повторний випуск пісні Біллом Хейлі через рік підніс її на перше місце у хіт-парадах
[Білл Хейлі - «Rock Around the Clock»]
1961 — постановою Ради міністрів УРСР заснована Державна премія ім. Т.Г.Шевченка
1961 — за створення Української робітничо-селянської спілки Львівський обласний суд засудив Левка Лук'яненка до смертної кари, а його товаришів — до різних термінів позбавлення волі.
Згодом розстріл Лук'яненкові замінили 15 роками ув'язнення
1963 — призначення Сукарно «довічним президентом» Індонезії з титулом «великий вождь революції»
1965 — відкрито найбільший в СРСР аеропорт «Домодєдово»
1965 — „Боїнг-707” авіакомпанії „Пакистан інтернешнл ейрлайнз” розбився при посадці в Каїрі, зі 127 осіб на борту загинула 121
1969 — у Гібралтарі Джон Леннон одружився з Йоко Оно
1970 — у Лондоні й Ліверпулі відбулася прем'єра фільму «Бітлз» «Let It Be»
1970 — Мао Цзедун закликав до початку світової революції проти американського імперіалізму
1972 — утворена Республіка Камерун
1980 — на референдумі в канадській провінції Квебек 59,9% виборців висловилися проти відокремлення від Канади
1985 — Ізраїль під наглядом Міжнародного комітету Червоного хреста звільнив 1150 ув'язнених палестинців в обмін на звільнення трьох ізраїльських солдатів, яких утримували палестинці
1991 — в СРСР ухвалено закон про порядок в'їзду і виїзду радянських громадян до інших держав. Зняття обмежень із поїздок за кордон
1992 — у фіналі першого розіграшу Ліги чемпіонів іспанська «Барселона» на полі лондонського стадіону «Уемблі» обіграла італійську «Сампдорію» з рахунком 1:0.
Гол на 93-й хвилині забив зі штрафного голландський захисник каталонців Рональд Куман
2002 — міжнародне визнання незалежності Східного Тімору (Португалією, яка була метрополією Східного Тимору до того, як цю територію у 1976 р. захопила Індонезія)
2003 — Святий Престол видав словник сучасної латинської мови. До нього було додано такі поняття, як відеотелефон, Інтерпол, ФБР, бестселер та інші, про існування яких древні римляни не мали уявлення
2006 — у Китаї в провінції Хубей завершено будівництво найбільшої у світі дамби "Три ущелини". Довжина споруди на річці Янцзи становить 2309 м, висота - 185 м
22 травня
1455 - недалеко від англійського містечка Сент-Олбанс (графство Хартфордшир), яке розташоване в 30 км на північ від Лондона, відбувся бій між тритисячною армією герцога Ричарда Йоркського (у гербі - біла троянда) і двотисячним військом графів Ланкастерів (у гербі - червона троянда). Ця битва, перемогу в якій одержали йоркісти, стала початком кривавої 30-річної феодальної війни, яка одержала назву Війни Червоної і Білої троянд. ННІ НОВИНИ
1813 - народився німецький композитор Ріхард Вагнер. Містицизм і ідеологічно пофарбований антисемітизм Вагнера вплинули на німецький націоналізм початку XX століття, у тому числі і на націонал-соціалізм.
1856 - прийнято вважати днем заснування Державної Третьяковської галереї - національного музею російського образотворчого мистецтва X - XXІ століть. Цього дня колекціонер, купець і текстильний фабрикант Павло Михайлович Третьяков придбав картину художника Миколи Шильдера "Спокуса". В 1881 році галерея була відкрита для загальнодоступного огляду.
1859 - народився Артур Конан Дойл, англійський лікар і письменник, творець знаменитого Шерлока Холмса.
1861 - Т.Г. Шевченка перепоховано на Чернечій горі біля Канева. Не стало поета 10 березня (26 лютого) 1861 року. На кошти друзів його поховано спочатку у Петербурзі на Смоленському кладовищі.
1880 - народився Ернест Оппенгеймер, англійський бізнесмен, основоположник алмазної промисловості ПАР, власник найбільшої алмазної компанії "Де Бірс".
1885 - помер великий французький письменник Віктор Гюго, похований у Пантеоні (Париж). У його похоронах брало участь біля мільйона людей.
1907 - народився великий англійський актор театру і кіно Лоуренс Олів'є, володар трьох "Оскарів", керівник Національного театру.
1914 - народився Микола Макаров, російський конструктор зброї, творець пістолета Макарова.
1921 - міська влада Чикаго вирішила штрафувати на суму від 10 до 100 доларів жінок, які з'являються на вулицях у коротких спідницях і з оголеними руками.
1924 - у родині вихідців із Вірменії народився Шарль Азнавур, легендарний французький співак-шансоньє.
1936 - матчем ленінградського "Динамо" і московського "Локомотива" стартував перший футбольний чемпіонат СРСР. З рахунком 3:1 перемогли "динамівці".
1941 - народився Микола Олялін, радянський актор, народний артист України.
1951 - народився Сергій Іванов, український кіноактор, який зіграв роль "Кузнєчика" в знаменитому фільмі Леоніда Бикова "У бій ідуть одні "старики".
1972 - нова конституція змінила назву Цейлону на Республіку Шрі-Ланка.
1977 - останній рейс знаменитого "Східного експреса", яким з 1883 року відправлялися мандрівники за маршрутом Париж - Стамбул.
1990 - після багаторічного протистояння Північний і Південний Ємен об'єдналися у єдину Республіку Ємен.
1992 - Верховна Рада Росії прийняла постанову про події 1962 року в Новочеркаську. Були реабілітовані учасники демонстрації, засуджені радянським судом, і призначені допомоги родинам загиблих під час розгону демонстрації.
1998 - у Києві на Аскольдовій могилі освятили греко-католицьку церкву святого Миколая.
Марина Юр'єва. ІNTV