IMG_5828Про переваги та перспективи децентралізації в Україні, а також безліч міфів, що виникають навколо проведення реформи, йшлося під час прес-конференції та зустрічі (в режимі відеоселектору) народних депутатів України Вікторії Пташник та Остапа Єднака, а також експерта Реанімаційного пакету реформ, члена Конституційної комісії Юрія Ганущака з керівниками органів виконавчої влади та місцевого самоврядування Волині, − повідомляє прес-служба Волинської облдержадміністрації. Завітали вони до обласної державної адміністрації у рамках Всеукраїнської інформаційної кампанії з просування реформи з децентралізації «Посли реформ», що стартувала днями за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», Програми розвитку ООН в Україні та Інституту громадянського суспільства.

Заступник голови обласної державної адміністрації Сергій Кошарук і директор Офісу реформ в області Анатолій Пархом’юк теж долучилися до обговорення проблем та перешкод, що виникають у процесі імплементації реформи як на національному, так і регіональному рівнях.

Найперша ціль започаткованої кампанії, за словами Остапа Єднака, донести до пересічних громадян України правду про децентралізацію, не поширюючи створених політиками міфів. Позаяк більшість українців не розуміють її сутності, переваг та кінцевих результатів.

Вікторія Пташник зазначила, що окремі громадяни асоціюють реформу з децентралізації зі своєрідною федералізацією країни, або ж уважають, що вона призведе до легалізації тимчасово окупованих Російською Федерацією територій Донецької та Луганської області.

Народний депутат наголосила – реформа відбуватиметься за трьома напрямками: делегування повноважень органам місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад, делегування фінансів на місця, а також запровадження інституту префекта, котрий передусім має бути неполітичною особою. Серед інших вимог до цієї посади – наявність відповідної освіти, компетентність та перебування у кадровому резерві не менше одного року. Зауважимо – інститут префекта існує в таких країнах, як Польща та Франція і є достатньо дієвим.

«В усіх країнах, де цей процес починався, – він завершувався успіхом. Реформа з децентралізації набула в нашій державі незворотних обертів та є приреченою на успіх, а політики тоді приймають правильні рішення, коли припиняють боятися», – підкреслив Юрій Ганущак, говорячи про децентралізацію.

Юрій Іванович повідомив, що тим 159 громадам України, котрі вже об’єдналися на добровільних засадах, надзвичайно пощастило, адже для їх розвитку та реалізації проектів з державного бюджету виділять 1,4 мільярда гривень. Разом із тим, задля забезпечення успішного здійснення реформи з децентралізації, а також для проведення тренінгів та навчальних програм для префектів і керівників об’єднаних територіальних громад ЄС може виділити 100 мільйонів євро.

Насамкінець Юрій Ганущак розвінчав один із міфів, що, на думку Сергія Кошарука, побутує у суспільстві, з приводу неспроможності декількох слабких сільських рад досягти успіху в разі їх об’єднання. Незалежний експерт наголосив – таким громадам не варто чекати стрімкого злету в перший рік після об’єднання, однак, далі вони мають усі шанси стрімко розвиватися.

«Децентралізація – найкращий спосіб подолати найбільшого внутрішнього ворога – корупцію», − вважає Сергій Кошарук.