Найбільше запитань було щодо будівництва доріг. Так, голова Підгайцівської сільської ради Луцького району Юрій Семенюк переконував, що об”їзна дорога, яка має з”явитися згідно з генпланом, поділить село Підгайці навпіл і проляже через городи мешканців. Варто зауважити, що про таку ж проблему раніше заявляли й сільські голови інших прилеглих до Луцька населених пунктів. Головний архітектор обласного центру Георгій Шевчук пояснив, що шляхи на генплану нанесені умовно і коли справа дійде, безпосередньо, до будівництва дороги, можна буде вносити корективи.
А лучанці Ользі Семенюк, яка мешкає на вулиці Словацького, напевно, доведеться змиритися з тим, що дорогу біля її будинку планують розширити. Під час громадських слухань жінка заявила, що переймається долею житла центральної частини міста, зведеного на початку минулого століття, й не хотіла б, аби ці будинки знесли заради розширення вулиці Шевченка. На це головний архітектор міста Георгій Шевчук відповів : «Усе, що заплановано – в інтересах міста. Багато років тому, по цій вулиці їздили кіньми, а тепер автомобілями, тому треба її розширювати».
Архітектор державного пошуково-дослідницького інституту проектування міст «Діпромісто» Андрій Куделін ознайомив учасників громадських слухань з прогнозами розвитку міста. Саме на них спиралися фахівці, розробляючи проект генерального плану. Приміром, впродовж наступних кількох десятків років, згідно з планами, Луцьк має збільшитися із 42-ох квадратних кілометрів до 57-ми. Зросте і кількість лучан – із 203-ьох тисяч на час початку роботи над проектом до 220-ти.
Саме такий варіант вирішення проблеми пропонує влада області. За словами начальника Головного управління промисловості і транспорту облдержадміністрації Миколи Кучеренка, такий порядок в якості експерименту вже впроваджується на деяких маршрутах в Луцькому районі. Змусила до цього нестача коштів. Аби повністю відшкодовувати втрати від перевезення пільговиків, у бюджеті не вистачає грошей – повідомила заступник начальника головного управління праці і соціального захисту ОДА Світлана Ремезовська. На 2009-ий рік для приміського і міського транспорту в державному бюджеті передбачено 19 мільйонів гривень. Частина цих коштів вже надійшла на Волинь, але водночас іще залишилися борги – 2 мільйони 700 тисяч гривень. На думку Світлани Ремезовської, порядок відшкодування недопрацьований і його слід замінити на адресну допомогу, але центральна влада з цим не погоджується.
Такі тенденції відзначили на засіданні комісії з виплати зарплати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Цифри свідчать про те, що з початку року до квітня сума невиплаченого зросла більш, як вдвічі, -- до 23-х мільйонів гривень, і за цим покАзником Волинь опинилася на другому місці в Україні після Донеччини. У травні спостерігається зворотній процес.
Заступник голови ОДА Василь Байцим повідомив, що заборгованість із зарплати на Волині скоротиался на 5 мільйонів гривень, але тривожним є той факт, що борги працівникам виплачують на державних підприємствах, а на приватних – без змін. Тим часом, саме останні накопичили левову частку боргу – 11 мільйонів гривень. З них мільйон 27 тисяч – за Луцьким картонно-руберойдовим комбінатом, 2 мільйони – за ЛуАЗом, 430 тисяч – частка фірми “Луцьккондитер”. За словами Василя Байцима, є інвестор, який серйозно зацікавився картонно-руберойдовим комбінатом. Це додатковий шанс вийти зі скрути, погасити борги, в тому числі 800 тисяч гривень до Пенсійного фонду, і не оголошувати підприємство банкрутом.
На наступному засіданні комісії слухатимуть представників районів, де заборгованість із зарплати найбільша.
Завдяки йому у волинських аграріїв з»явився реальний шанс запозичити досвід, а також перейняти нові форми господарювання у польських колег. Фермери чотирьох районів: Ківерцівського, Горохівського, Володимир-Волинського і Турійського стали учасниками проекту «Агро-шанс», який зініціювали волинська молодіжна громадська організація «Наша справа» і Люблінський «Центр локального розвитку». Фінансові витрати, а це 300 тисяч злотих, виділить за програмою польської закордонної допомоги Міністерство закордонних справ Республіки Польща. Перші дводенні семінари і візит польських аграріїв на Волинь заплановано уже на початок червня.
Загалом, проект «Агро-шанс» розрахований до кінця року. А завершиться він українсько-польським форумом у місті Гробєж, де сільгоспродукцію предсталятимуть польські і волинські аграрії.
“ Такий досвід дасть змогу підготувати волинських сільгоспвиробників до вступу України до ЄС”,-- переконаний керівник проекту з Польської сторони Маріуш Сенкевич.
Такі демографічні дані наводить Головне управління статистики у Волинській області. Впродовж останніх п”яти років кількість лучан зросла на 6 тисяч 700 і сталося це, в основному, за рахунок міграції. Із 5 тисяч 400 осіб, які торік переселилися до Луцька, 3800 прибули з міст і районів Волині, майже півтори тисячі – з інших областей України і лише 136 громадян приїхало до нас з інших держав. В той же час із 4200 лучан, які змінили місце проживання, майже 3 тисячі переїхало в інші населенні пункти Волині, більше тисячі в інші регіони України, 96 осіб вибуло за кордон.
Ще один фактор - це природний приріст населення. П’ять років поспіль кількість народжених у Луцьку перевищує число померлих. Торік в обласному центрі зареєстровано 2700 новонароджених, а це на третину більше, ніж п’ять років тому. На кожну тисячу жителів припадало по 13 немовлят. Це найвищий показник народжуваності в місті за останні тринадцять років.
До слова, серед обласних центрів України наше місто за рівнем народжуваності поступається лише Ужгороду.
Зазначимо, що за чотири місяці цього року, завдяки природному приросту й позитивному сальдо міграції, кількість мешканців обласного центру зросла ще на півтисячі і нараховує 209 тисяч 800 осіб.
Він відбувається під патронатом міського голови Богдана Шиби. Програма свята передбачає семінари й показові виступи. Бойове мистецтво волинянам демонструватимуть майстри з Бразилії, Іспанії, Португалії, Польщі, а також колективи з Донецька, Дніпропетровська, Запоріжжя, Краматорська і Луцька. Як розповів голова Волинської організації “Народно-демократична ліга молоді” Валерій Пельц, у рамках фестивалю відбудеться благодійний концерт до Міжнародного дня захисту дітей за участю володарки гран-прі фестивалю «Молодограй-2009» Оксани Федорчук, лауреата пісенного конкурсу «На хвилях Світязя-2006» Ілони Єлісєєвої, шоу-балету «AVANTE», танцювальних колективів і, звичайно, капоейристів.